21.01.2024

Wpływ temperatury mięknienia popiołu na efektywność ogrzewania

Feniks Pellet - biopaliwo najwyższej jakości

W celu oceny właściwości paliw stałych: wilgotności, zawartości popiołu, ciepła spalania, wartości opałowej, a także zawartości substancji chemicznych, opracowano i wdrożono ścisłe procedury techniczne. Umożliwiają one szczegółową analizę pod kątem ich składu fizycznego i chemicznego, co jest podstawą efektywnego i bezpiecznego procesu spalania.

O ile kaloryczność, wilgotność i zawartość popiołu są powszechnie znane jako kluczowe parametry oceny jakości pelletu, to istnieją również mniej znane, lecz równie istotne kryteria, które oddziałują na proces spalania.

Do nich zaliczamy: temperaturę mięknienia, czyli taką, w której materiał zaczyna zmieniać się z ciała stałego w plastyczną masę oraz temperaturę topnienia i płynięcia popiołu.

Mięknienie popiołu – mało znany, kluczowy czynnik

Popiół jako produkt uboczny procesu spalania paliw stałych, ma duże znaczenie dla oceny ich jakości. Jest to odpad, który powstaje w wyniku spalania każdego paliwa stałego. Zawartość popiołu stanowi istotny parametr jakości paliwa, a jego ilość jest niezbędna do określenia efektywności spalania.

Paliwa stałe, do których zaliczamy pellet, oprócz substancji organicznych, zawierają również substancje mineralne. Obecność metali alkalicznych, chloru i siarki w spalanym materiale może prowadzić do tworzenia się szkodliwych osadów i korozji wysokotemperaturowej na powierzchniach grzewczych wewnątrz kotła.

W międzynarodowej normie EN Plus A1, która reguluje jakość pelletu, temperatura topnienia, mięknienia i płynięcia popiołu są uznawane za kluczowe wskaźniki, które wpływają na efektywność spalania. Temperatura mięknienia popiołu jest jednym z najważniejszych parametrów, ponieważ wpływa na to, w jakiej temperaturze popiół staje się płynny. Wg normy, powinna wynosić nie mniej niż 1100 stopni C, jednak, warto zauważyć, że nie wszystkie dostępne na rynku pellety spełniają ten warunek.

I tu pragniemy z dumą ogłosić – Feniks Pellets, oferuje znacznie więcej, jeśli chodzi o jakość!

Według badań przeprowadzanych cyklicznie przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Feniks Pellets – zarówno w wersji Premium, jaki i Gold, także w tym aspekcie spełnia z nadwyżką rygorystyczne normy.

Temperatura mięknienia Feniks Pellets jest ponad 35% wyższa niż wymagania stawiane producentom pelletu, co jest kolejnym dowodem na jego bezsprzecznie unikalną jakość.

O czym to świadczy?

Dlaczego wyższa temperatura mięknienia popiołu jest tak istotna? W praktyce jest pożądana z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala na efektywniejsze spalanie, eliminując konieczność częstego czyszczenia paleniska. Po drugie, wyższa temperatura mięknienia popiołu świadczy o najwyższej jakości surowców wykorzystywanych do produkcji pelletu i bardziej zaawansowanym procesem produkcyjnym.

Warto dodać, że wybór pelletu o wyższym współczynniku temperatury mięknienia popiołu ma wpływ nie tylko na efektywność spalania, ale także na wydajność kotła. Producenci pelletu, którzy oferują produkty z temperaturą mięknięcia popiołu powyżej norm, zwykle dostarczają bardziej zaawansowane i precyzyjne produkty, co przekłada się na lepszą wydajność systemu grzewczego. Takie są właśnie wyroby opuszczające naszą linię produkcyjną. Taki jest Feniks Pellets.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, jasne stają się powody, dla których czołowi producenci kotłów polecają Feniks Pellets jako biopaliwo najwyższej jakości do bezpiecznego stosowania w swoich urządzeniach.

Warto zapamiętać, że temperatura mięknienia popiołu, obok kaloryczności i wilgotności jest ważnym czynnikiem świadczącym o jakości pelletu. Wyższa temperatura to nie tylko gwarancja efektywnego spalania, ale także sygnał, że wybieraliśmy pellet z najwyższej półki.

Jak widzimy prosty, na pierwszy rzut oka, proces ogrzewania kryje wiele ciekawych aspektów, które mają ogromny wpływ na jego prawidłowy przebieg. Przy wyborze paliwa do swojego systemu grzewczego, warto zatem zwrócić uwagę na wszystkie parametry, by cieszyć się nie tylko ciepłem, ale również efektywnym i ekologicznym ogrzewaniem.

Jako doświadczony, polski producent, od wielu lat zgłębiający tajniki wytwarzania biopaliw, chętnie dzielić się będziemy z Państwem naszą wiedzą, pozwalającą nam tworzyć Feniks Pellets, produkt premium, z którego jesteśmy dumni.