Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. Limit odliczenia pozostaje na poziomie 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Małżonkowie będący współwłaścicielami mogą odliczyć łącznie nawet 106 000 zł.
Wprowadzono również zmiany w katalogu materiałów budowlanych objętych ulgą. Dodano „drzwi zewnętrzne” jako elementy wpływające na efektywność energetyczną budynków, co ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych i ułatwienie stosowania przepisów przez podatników i organy skarbowe.
Jednocześnie, od 2025 roku wykluczono możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych. Celem tej zmiany jest promowanie bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, w tym kotłów na pellet.
Program „Czyste Powietrze” również przeszedł modyfikacje. Od 1 stycznia 2025 roku beneficjenci programu są zobowiązani do przeprowadzenia obowiązkowej termomodernizacji budynków. Dotacja w ramach programu może być łączona z ulgą termomodernizacyjną, jednak odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji. Beneficjent może odliczyć jedynie tę część wydatków, która nie została dofinansowana.
W ramach działań na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, rząd kontynuuje prace nad planami odchodzenia od węgla jako źródła energii.
Podsumowując, w 2025 roku wprowadzone zostają istotne zmiany mające na celu wsparcie działań proekologicznych, promowanie odnawialnych źródeł energii takich jak pellet oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Zmiany te są elementem szerszej strategii transformacji energetycznej kraju. Zachęcamy do skorzystania z mechanizmów pomocy i przestawienia swojego ogrzewania na ekologiczne biopaliwo!