23.09.2024

Jakie są zalety stosowania polskiego pelletu

Polski las

Polski pellet, produkowany w Polsce z polskich surowców

W dobie rosnącej popularności ekologicznych i wydajnych metod ogrzewania domu, pellet staje się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem. Wybór odpowiedniego pelletu to kluczowa decyzja, która może wpłynąć na komfort cieplny i oszczędności w domowym budżecie. W artykule odpowiadamy na co  zwracać uwagę kupując pellet.

Polska kluczowym producentem pelletu w Unii Europejskiej

W Polsce roczna produkcja pelletu drzewnego wynosi około 1,3 mln ton, co plasuje nasz kraj w czołówce producentów tego surowca w Unii Europejskiej. W skali całej UE, produkcja pelletu osiągnęła 20,6 mln ton w 2022 roku, a prognozy na kolejne lata wskazują na dalszy wzrost, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne źródła energii. Polska odgrywa ważną rolę w unijnym rynku pelletu, nie tylko jako jeden z głównych producentów, ale także jako kraj wytwarzający pellet o wysokiej jakości, często certyfikowany, co wspiera cele Unii w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zagrożenia związane z użyciem pelletu niewiadomego pochodzenia

Jednym z najważniejszych kryteriów jakim kieruje się konsument na rynku paliw jest cena. Cena natomiast uzależniona jest licznych czynników. Od kosztów zakupu surowca poprzez koszt energii elektrycznej, koszt certyfikacji do kosztów utrzymania jakości włącznie. Polscy producenci dostarczają na rynek pellet zgodnie z obowiązującymi przepisami ponosząc wynikające z przepisów obciążenia, jednocześnie jednak gwarantując jakośc produktu końcowego. Pozorna alternatywą dla wielu niezorientowanych konsumentów stało się stosowanie pelletu bez certyfikacji, niewiadomego pochodzenia. Okazuje się jednak, że stosowanie takiego paliwa, które nie posiada certyfikatów  akredytowanych laboratoriów (EN plus  A1 oraz FSC), wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla kupującego:

1. Szkodliwe substancje

Nieoznakowany  pellet może być wytwarzany z odpadów lub materiałów zawierających szkodliwe substancje, takie jak chemikalia, kleje czy tworzywa sztuczne. Spalanie takiego pelletu emituje szkodliwe substancje do środowiska! Mimo, że sam pellet jest paliwem czystym i ekologicznym musi powstać w czystym procesie i z czystych surowców, dlatego tak istotne jest aby wybierać pellet o pewnym pochodzeniu i składzie.

2. Uszkodzenia kotłów pelletowych, ryzyko utraty gwarancji

Spalanie zanieczyszczonego pelletu prowadzi wprost do uszkodzenia kotłów pelletowych uwolnione związki chemiczne powodują bowiem intensywną korozję wewnętrznych podzespołów, a tego typu uszkodzenia nie są uznawane przez producentów kotłów i nie podlegają gwarancji! (pisaliśmy o tym w dwóch artykułach na naszej stronie). Osady powstałe podczas spalania zanieczyszczonych materiałów prowadzą do uszkodzeń i awarii, a w skrajnych przypadkach – konieczności kosztownej naprawy lub nawet wymiany pieca. Choć zanieczyszczony pellet bywa tańszy, jego stosowanie na dłuższą metę generuje znaczne problemy z kotłem.

3.Brak możliwości oceny parametrów pelletu podczas zakupu

Pellet nieoznakowany, o nieznanym pochodzeniu odbiera konsumentowi szansę na ocenę jego parametrów przed zakupem, nie mając pewności co do składu, producenta i kraju pochodzenia ryzykujemy. Większość polskich producentów pelletów spełniających wymagane normy posiada oznaczenie certyfikacji EN plus  A1. Oznacza to, że akredytowane laboratorium cyklicznie bada próbki produkcyjne i ocenia ich parametry techniczne, które później producent może podać do wiadomości na opakowaniu oraz w karcie produktu.

FSC – czyli skąd pochodzi drewno na pellet

Polscy producenci skupieni na produkcji wysokiej jakości pelletów oraz stawiający na zrównoważoną czystą produkcję dbają o certyfikację FSC. Jarosław Rak, prezes Poli Trade Polska, producenta jednego z najlepszych polskich pelletów dostępnego pod marką Feniks Pellets tłumaczy: „Certyfikat FSC oznacza, że mamy pewność co do legalnego i zrównoważonego pochodzenia drewna, pochodzącego ze zrównoważonej, odpowiedzialnej gospodarki leśnej.  Pellet z certyfikatem FSC powstaje z trocin uzyskanych w procesie obróbki drewna jako materiał odpadowy, są to czyste trociny. W naszym przypadku wyłącznie trociny drzew iglastych, które kontraktujemy u dużych certyfikowanych przetwórców drewna ze znanym źródłem jego pochodzenia: od upraw aż po proces przetwórczy” – wyjaśnia.

Polskie las
Polskie drewno

100% polska produkcja

Feniks Pellet to produkt w pełni polski – od surowca, przez proces produkcji, po dystrybucję. Jarosław Rak wyjaśnia: „Nasza fabryka zlokalizowana jest w Polsce, a do produkcji wykorzystujemy wyłącznie krajowe surowce. Całość materiału, z którego wytwarzamy nasz pellet, pochodzi z lokalnych tartaków, które znajdują się w promieniu maksymalnie 100 kilometrów od naszego zakładu. Warto podkreślić, że do produkcji Feniks Pellet nigdy nie używamy drewna tartacznego ani okrągłego w postaci kłody, a jedynie pozostałości z produkcji tartacznej. To nasz wkład w ochronę polskich zasobów leśnych.” – podkreśla.

Wsparcie Dla Polskiej Gospodarki

Feniks Pellet to rozpoznawalna polska marka, należąca do firmy Poli Trade Polska. Poli Trade Polska to firma kształtująca rozwój całej branży. Jarosław Rak opwiada: „Jesteśmy członkiem założycielem Polskiej Rady Pelletu. To podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój rynku pelletu w Polsce. Wspieramy także polskich producentów kotłów na pellet, będąc członkiem Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.”

Pellet Jako Ekologiczne Ogrzewanie Domu

Pellet jest nie tylko efektywnym, ale i ekologicznym paliwem. Feniks Pellet, produkowany z odpadów tartacznych, to doskonały wybór dla osób, które szukają zrównoważonych rozwiązań grzewczych. Wybierając nasz produkt, wspierasz polski przemysł i przyczyniasz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jakość naszego pelletu gwarantuje efektywne ogrzewanie domu oraz bezpieczeństwo dla Twojego kotła.

Wybierając Feniks Pellet, wybierasz jakość, polskie pochodzenie i odpowiedzialność za środowisko.

Przeczytaj więcej o naszej firmie.