Zależy to od kilku elementów. Materiały użyte do budowy, szczelność okien, drzwi, odpowiednia i właściwa izolacja, to te najważniejsze. Bardzo istotnym czynnikiem jest rodzaj i moc pieca oraz jakość samego pelletu. Dobrej jakości pellet i kocioł w znaczny sposób przyczyniają się nie tylko do redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza, ale wpłyną także na ilość użytego paliwa.
Większy wydatek poniesiony na zakup lepszego pelletu zwróci się z nawiązką z powodu mniejszego zużycia, nie wspominając o nie narażeniu pieca na awarie.
Biorąc pod uwagę bardzo uśrednione szacunki można przyjąć, że na ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 trzeba przeznaczyć ok. 2 – 3 tony dobrej jakości pelletu na sezon grzewczy.
Pellet iglasty od liściastego różni się kolorem, gęstością, wielkością poszczególnych elementów i zapachem uwalnianym podczas spalania.
Przed obróbką to drzewo liściaste ma lepsze parametry opałowe niż drzewo iglaste i jest wydajniejsze. Jednak podczas procesu prasowania i granulacji surowiec drzewny zmienia swą gęstość, a to ona decyduje między innymi o jego wartości opałowej.
Pellet iglasty ma nieco lepsze parametry od pelletu liściastego.
Wyróżnia się kilka rodzajów pelletu. Rodzaje pelletu klasyfikuje się w zależności od rodzaju biomasy, z jakiej powstały. Do podstawowych rodzajów pelletu zalicza się pellet drzewny, pellet słomiany oraz pellet słonecznikowy.
Najprostsza odpowiedz – nie kupować pelletu złej jakości. Zła jakość pelletu odbija się zarówno na jego spalaniu (jest najczęściej tańszy ale o wiele więcej trzeba go spalić aby uzysjkać pożądaną temperaturę), może także doprowadzić do uszkodzenia pieca, a to już wydatek o wiele większy.Krótko mówiąc – należy kupować pellet certyfikowany pochodzący od sprawdzonego producenta, gwarantującego najwyższą jakość. Feniks Pellets należy bez wątpienia do takich produktów.
Trzeba pamiętać o prawidłowej izolacji budynku, likwidować nieszczelności, nie przegrzewać pomieszczeń (kwestia oszczędności ale także zdrowia), a co najważniejsze stosować pellet najwyższej jakości.
Współczesne piece na pellet są urządzeniami zautomatyzowanymi. Zarządzają całym procesem produkcji ciepła i odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury wnętrz bez nadzoru ich właścicieli. Są zaprogramowane tak, by działały bezobsługowo, a o swojej pracy informują przez moduł internetowy.
Ile prądu zużywa piec na pellet wynika bezpośrednio z mocy zamontowanych urządzeń oraz z czasu ich pracy. Ilość zużytego prądu wynika z funkcjonowania kotła i z wytworzonej przez niego energii cieplnej.
W przypadku kotłów dobrej jakości dobowe zużycie energii wynosi ok. 0,7 kWh. Przy takiej pracy kocioł 15 kW wyprodukuje około 90 kWh energii cieplnej.