14.11.2023

Jakość nie ma zamienników. Część 1.

Czyli jak jakość pelletu wpływa na użytkowanie i bezpieczeństwo kotłów pelletowych.

Na polskim rynku odnotowujemy obecnie znaczne rozbieżności jeżeli chodzi o cenę pelletu za 1 tonę. Z pewnością zauważyliście to Państwo. Jako Klienci często kierujecie do nas pytania dlaczego Feniks Pellets Premium mimo stabilnej ceny bywa droższy niż pellet oferowany w Internecie lub u mniejszych dystrybutorów. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie tego dylematu, a także wyjaśnienie na jakie ryzyka naraża się użytkownik kotła pelletowego stosujący pellet niskiej jakości z nieznanego źródła.

Z tego artykułu dowiesz się od czego zależy cena pelletu i dlaczego na polskim rynku można spotkać duże rozbieżności cenowe pelletu.

Odpowiemy także na pytanie: czym różni się pellet wysokiej jakości od pelletu niskiej jakości niewiadomego pochodzenia.

Cena ma znaczenie

wizualizacja: Utrzymanie domu i jego koszty - domek i pieniądze.

(Wizualizacja rosnących kosztów utrzymania domu.)

Dobra jakość pelletu ma kluczowe znaczenie i wpływa na praktycznie wszystkie aspekty całego procesu ogrzewania: efektywność, bezpieczeństwo, wydajność systemu, a także żywotność urządzeń grzewczych. Jednak jak w przypadku niemal każdego produktu: dobra jakość ma swoją cenę.

Dlaczego? Ponieważ zarówno wysokiej jakości materiał bazowy jakim są wióry z drzew iglastych, (materiał powstający w trakcie obróbki drewna w wyspecjalizowanych tartakach) aby gwarantować powtarzalną wysoką jakość musi być sprawdzany, selekcjonowany i badany laboratoryjnie, a koszty jego wytwarzania i weryfikacji wpływają na końcowy koszt zakupu przez producenta pelletu.

Producent pelletu o wysokiej jakości, jakim jesteśmy, wdraża szereg procedur w celu zagwarantowania wysokiej jakości paliwa pelletowego. Należą do nich zarówno utrzymanie odpowiedniej czystości materiału (tu kluczowe znaczenie ma kontraktowanie sprawdzonych krajowych dostawców materiału bazowego ale także jego przechowywanie) jak i jego wilgotności poprzez suszenie w specjalnych suszarkach, a w końcu ciągłe badania laboratoryjne każdej partii towaru.

Cały opisany tu proces oznacza długoterminowe kontraktowanie sprawdzonych dostawców i określone koszty poniesione w celu utrzymania jakości, a także certyfikację końcowego produktu jakim w naszym przypadku jest Feniks Pellets Premium oraz Gold. To oznacza, że koszt produkcji jest w dłuższym okresie stały lub bliski stałemu, a cena końcowa produktu nie podlega wahaniom.

Tani pellet:

jak go sprawdzić? Czy można go stosować w kotle na pellet?

Źródłem taniego pelletu na polskim rynku są:

  • import niskiej jakości pelletu z krajów azjatyckich, Zwykle to pellet nie posiadający certyfikacji
  • import pelletu z alternatywnych materiałów takich jak łuska słonecznika, które mają charakter przemysłowy i nie służą do spalania w domowych kotłach pelletowych
  • produkcja pelletu z zanieczyszczonych chemicznie odpadów stolarskich przez małych krajowych producentów

Każdy z wymienionych produktów jest niezwykle ryzykowny przy stosowaniu w warunkach domowych i z wykorzystaniem efektywnych lecz także wrażliwych kotłów pelletowych. Nie możecie Państwo wrzucać do kotła “wszystkiego” i z “każdego” źródła ponieważ oznacza to zazwyczaj zmianę parametrów pracy kotła, ryzyko jego uszkodzenia i utratę gwarancji producenta.

Innymi słowy:
zakup pelletu z nieznanego źródła lub pelletu zanieczyszczonego odpadami chemicznymi może dać oszczędność 300-400 zł na tonie i straty rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych podczas napraw i utraty gwarancji na kocioł.

Jakie mamy na to dowody?

Archiwa czołowych producentów kotłów grzewczych pełne są przypadków ekspertyz serwisowych, zawierających opisy szkód, które powstały bezpośrednio na skutek używania marnej jakości pelletu.

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem autentycznymi historiami, które przekazali nam wiodący producenci kotłów. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nimi, przypomnicie sobie starą, dobrą zasadę „tanie znaczy drogie”, co w tym przypadku przekłada się na sytuację, że pozorna oszczędność kosztem jakości paliwa ma bezpośrednie przełożenie na znacznie wyższe wydatki związane z awarią kotła.

Co ważne, te przykłady mają jedną cechę wspólną: z powodu jawnego złamania warunków technicznych gwarancji przez stosowanie nieodpowiedniego biopaliwa, producenci byli zmuszeni do jej wypowiedzenia. Jest to działanie niekomfortowe nie tylko dla klienta, także firma produkująca kotły ponosi konsekwencje braku satysfakcji nabywcy, który rozżalony próbuje przenieść na nią odpowiedzialność za swoje nierozważne działanie i pozorną oszczędność. Konkretne przypadki opisane przez serwisy producentów w części drugiej artykułu. pod tytulem:

“Jakość nie ma zamienników. Część 2”

#fenikspellets #pellet #wysokajakosc #dobrypellet #fenikspelletspremium #certyfikowany